Czy języki mają wakacje?

Przedszkolak: Pani Logopedo, a muszę ćwiczyć przez wakacje?
Logopeda: To zależy. Jeśli zabierasz na wakacje język ze sobą – musisz. Jeśli odpinasz i zostawiasz w domu – to nie.

Ćwiczenia logopedyczne nie kończą się razem z rokiem szkolnym. Czasami dwumiesięczny okres bez ćwiczeń to zaprzepaszczenie wszystkiego, co zostało wypracowane. Od prawidłowego mówienia nie ma wakacji.
Faktem jest, że przez wakacje mamy więcej wolnego czasu, który można spędzić razem. Bardzo ważne jest więc, żeby nawet podczas wypoczynkowego wyjazdu zwracać uwagę na mowę, poprawiać malucha za każdym razem. Wcale nie myślę tutaj o zabieraniu na wakacje zeszytu logopedycznego i powtarzaniu wyrazów, kiedy pozostali idą na plażę. Myślę o czujności i dbaniu, by wypowiedzi dziecka były staranne. Niestaranne należy poprawić – to najlepsza forma ćwiczeń.

Jadąc samochodem na wakacje, można zrobić:

  1. konkurs kląskania,
  2. konkurs najdłuższego utrzymania „glonojada językowego”,
  3. konkursy najdłuższego szumienia,
  4. można w trasie wymyślać z całą rodziną wyrazy na [s] i inne głoski (komu braknie pomysłów odpada) lub wyrazy na dana głoskę w określonej z góry kategorii np. zwierzęta, przedmioty w domu itp.
  5. można nucić znane melodie na daną głoskę.

Jeśli tylko macie Państwo jakieś pomysły, zachęcam, żeby się nimi podzielić.

Dzisiaj mam propozycję pomocy, która właśnie w czasie wakacji może się przydać. Można jej używać w samochodzie, pod namiotem, na górskim szlaku, na plaży – wszędzie. Potrzebna jest tablica z guzikami LOGICO i książeczki specjalnie skontruowane do zabawy z przesuwanymi guzikami. Są różne wersje dostosowane do wieku. Polecam tę formę zabawo-nauki, bo niewiele jest dzisiaj tak wykonanych edukacyjnych rzeczy.

Wydawnictwo: MAC Edukacja
Cykl: Logico PRIMO, Logico PICCOLO

logicotablicza_primo_1

PLUSY:

  • Dziecko uczy się samodzielnego myślenia.
  • Zabawa zmusza do mówienia.
  • Sprawia, że dziecko powtarza i nazywa przedmioty bez świadomości nużącego powtarzania.
  • Poszerza słownictwo dziecka.
  • Odpowiada zainteresowaniom małych dzieci (książeczki mają różną tematykę).
  • Można się bawić samodzielnie lub z kimś.

MINUSY:
Zasady danego zadania niestety musi odczytać, omówić dorosły. Z mojego doświadczenia wynika, że dzieci na początku nie wiedzą, co należy z guzikami zrobić, ale po przykładowym rozwiązaniu zawsze chętnie wchodziły w zabawę.

Przetestowałam – polecam!